Усередині – не ліпше. Тиньк падає просто на голови. Адже після того, як Березовські покинули садибу, її жодного разу не ремонтували. Хоча за радянських років тут навчалися діти з місцевої початкової школи. Кілька років тому навчальний заклад переїхав до нового приміщення – лишивши в старому лиш гори непотребу.

Олена Малишко, праонучка господарів маєтку:

Домовились з людьми. І на поні, такому дряхлому поні з тєлєжкою вивезли кілька тєлєжок поламаних шкільних меблів. Просто сміття.

Пані Олена робить екскурсію для «Вiкон». Показує, де колись була музична вітальня, де їдальня, спальні та гостьові кімнати. На стінах – копії родинних світлин. Перша в ряді – прабабуся Марія.

Олена Малишко, праонучка господарів маєтку:

Вона в такому платті нарядному. Поясок. Такий взагалі-то наряд на вихід. Можливо вона кудись їде у гості. Або, як вона мені в дитинстві розповідала, - от я їздила на бал у дворянське зібрання.

Із колишніх меблів у садибі залишилися тільки шафа та комода.

Рід Березовських має кількасотлітню історію – один із найвідоміших представників – Максим Березовський – український композитор 18-го століття. Тепер пані Олена хоче в маєтку зробити музей свого роду. Два роки тому на прохання сільської ради навіть сплатила оцінювання майна старої школи – окрім садиби, це ще й будівлі на місці панських стаєнь.

Олена Малишко, праонучка господарів маєтку:

Від конюшень до дому і от там стара котельня. І навіть оцінили за наші ж гроші дворовий шкільний туалет. Один туалет тільки 3 з половини тисячі гривень! Ну, і ціна наближалася так, трохи не доходила до півмільйона гривень. Без землі.

У сільраді інші підрахунки: Вартість будівель старої школи 211 тисяч 996 гривень, хата Березовських – 38 тисяч.

Чому дерев'яну хату в аварійному стані оцінили майже на сорок тисяч, пояснює близькістю до Чернігова. Та додає – не проти, щоб Березовські купили маєток. Проте каже: можуть це зробити лише з аукціону. Пані Олена на аукціон не хоче – боїться, там їхню ціну переб'ють.

Олена Малишко, праонучка господарів маєтку:

Звісно ж знайдуться охочі зробити тут ресторан «Дворянське гніздо». Або щось іще. Як о нас підійшли якось місцеві мешканці і запитали: а харчевня тут буде?

Тож вирішила шукати правди в суді. Каже: вже довела, що є нащадкинею родини. Тепер прагне дістати дім, як спадщину. А поки чекає рішення суду, готує в будинку шляхетське зібрання. Та навмисне для «Вiкон» укупі з солістом філармонії виконує улюблений вальс своєї прабабусі.

дивитись відео

Взято з www.vikna.stb.ua